Kariéra bez hranícAko na to - konkrétne kroky

Ako na to? 

Ak máte 45 rokov a menej, vaša príprava bude spočívať hlavne vo finančnom zabezpečení penzie. Je ťažké odhadnúť koľko a aké dôchodkové piliere budú k dispozícii o dvadsať alebo tridsať rokov, a či budú postačovať. Rozumné nakladanie s financiami, šetrenie a investovanie by preto malo byť na vašom zozname i keď máte do penzie zdanlivo ďaleko. Ďalšou prioritou bude zodpovedné riadenie vašej profesionálnej dráhy, ktorá je v harmónii s vašim osobným životom. Koníčky, širšie sociálne kontakty, dobrovoľnícka práca, celoživotné vzdelávanie a pod. vás pripravia na situáciu, kedy z jedného dňa na druhý už nebudete námestníkom pre stratégiu alebo finančná riaditeľka, nech už je to kvôli reorganizácii, z vlastnej vôle alebo aj pre odchod do dôchodku.  

Pre tých s piatym krížikom na chrbte, prípadne tých, ktorých odchod do dôchodku čaká v priebehu zopár rokov, máme niekoľko rád. 

  • Vnímajte dôchodok ako cestu. Rozmýšľajte o tom, ako naplníte tých štyridsať hodín, ktoré teraz trávite prácou. Budete sa venovať koníčkom alebo dobrovoľníckej práci, či jednoducho budete cestovať? Alebo je čas oprášiť starý biznis plán a začať podnikať v malom?

  • Premyslite si financie. Bude penzia zo Sociálnej poisťovne postačovať vaším finančným potrebám? Viete tieto postupne a bezbolestne obmedziť tak, aby vám dôchodok vystačil? Máte finančnú rezervu? Budete musieť pracovať aj v penzii či presťahovať sa do menšieho bytu?

  • Poinformujte sa, či sú u vášho zamestnávateľa možné isté prechodné opatrenia v podobe napríklad polovičného pracovného úväzku po dovŕšení dôchodkového veku. Alebo či má firma záujem o ďalšiu spoluprácu s vami či už predĺžením pracovného pomeru, požiadaním o vaše poradenské služby na dohodu alebo inou formou.

  • Naplánujte si prvé tri mesiace. Určite máte dlhý zoznam činností, ktoré by ste robili, ak by ste teraz mali viac času. Knihy, ktoré by ste prečítali, miesta, ktoré by ste navštívili. Je dôležité, aby ste tento zoznam formalizovali a spísali ho na papier v podobe vecí, ktoré chcete urobiť počas prvých troch mesiacov. Tie sú totiž najkritickejšie a tento jednoduchý plán vám pomôže v tomto preklenovacom období.

  • Ak to vaša práca dovoľuje, spomaľte tempo. Je málo pravdepodobné, že vás rok pred penziou povýšia, a preto by ste sa mali naučiť už teraz brať veci s rezervou a vnímať aj iné aspekty života než len prácu. Nehovoríme, aby ste sa posledný rok či šesť mesiacov flákali, no vytvorte si priestor pre nové koníčky či sociálne kontakty. Pochopte, že ste nahraditeľní a raz nahradení budete - na to sa potrebujete psychicky pripraviť už teraz.

  • Ak si neviete rady alebo sa chcete poradiť, vyhľadajte odbornú pomoc v podobe kouča, poradcu alebo psychológa, ktorí vám pomôžu rozšíriť obzory a nájsť riešenia.
  • Ak je vaša pozícia vo firme kľúčová, je toto práve vhodný čas na vyhľadanie svojho nasledovníka a odovzdávanie skúseností. Tento proces samotný je v mnohých ohľadoch veľmi napĺňajúci a navyše je možné, že sa na vás váš následník sem-tam obráti o radu, kedy vy už budete na zaslúženom odpočinku, čo vám napomôže zostať v kontakte so svetom, starými kolegami a občas prevetrať závity.

Aktívny a zodpovedný prístup ku kariére je ten základný princíp, ktorého sú tieto rady len súčasťou. Preto sami popremýšľajte, čo sa vo vašej danej situácii dá ešte urobiť preto, aby ste svoju tretiu tretinu života prežili šťastne, naplnene, rozvíjajúco - jednoducho aby každý deň tejto fázy stál za to. Záleží na tom - veď ako sa hovorí - koniec dobrý, všetko dobré.

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg