Kariéra bez hranícAktívny dôchodok

Aj vám sa to kráti. 

Počas svojho života prejde človek niekoľkými pamätnými fázami, ktoré viac či menej otrasú jeho dovtedajšou existenciu. Narodenie, puberta, osamostatnenie sa, manželstvo, deti, kríza stredného veku atď. Niektorým venuje pozornosti dosť, pri niektorých ju venuje skôr jeho okolie, pričom daný jedinec je absolútne "v pohode" (spomínate si na pubertu?). Keďže čítate tento článok, je dosť pravdepodobné, že máte mnohé z týchto fáz za sebou - okrem jednej. Tou je odchod do dôchodku. 

Pasívny prístup k dôchodku 

Je na škodu, že sa tejto téme venuje pomerne málo pozornosti, a ak tak, skôr v súvislosti s finančným zabezpečením penzie. Problém je aj v tom, že dôchodok sa často vníma ako cieľ a to často krát vytúžený, pretože nasleduje už len bezstarostné užívanie si života a nasporených peňazí (v tom lepšom prípade). Opak je však pravdou, prechod do penzie ako aj penzia samotná je viac cestou než cieľom či jednorazovou technickou udalosťou. Podobne ako keď sa po deväť mesačnom čakaní narodí dieťa a zdanlivo sa niečo končí, no v skutočnosti vlastne všetko ešte len začína. 

Odhliadnuc od finančnej stránky odchodu do penzie sú celkovo ľudia v pred dôchodcovskom veku blažene ľahostajní k faktu, že sa čoskoro penzistami stanú. Dôsledky sú často bolestné. Citový stres, náhla strata spoločenského zázemia, pocit neočakávanej zmeny identity respektíve jej neexistencie, frustrácia, pocity menejcennosti, strata záujmu o seba samého a svet naokolo, a podobne.

Či už ste v takejto situácii, alebo poznáte niekoho, komu je potrebné poradiť a pomôcť v tejto fáze, veríme, že nasledujúce sekcie o príprave na aktívny dôchodok vám pomôžu.

Ako je to v zahraničí
Rola oddelenia ľudských zdrojov
Ako na to - konkrétne kroky


free_time_1.jpg dochodok.jpg

Diskusia

21.02.2013 05:58:05 - IRdRrdvkOQVmKTeZw
16.02.2013 14:30:14 - YqgzhHmlYNTEpzz
23.01.2013 08:53:55 - gngZLtIzagqAM
14.01.2013 12:07:09 - wMBHWuxRXrGTTkYSmwS
14.01.2013 12:07:07 - tVvlIrVmIN

Čítať celú diskusiu

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg